Koka kola i WWF obnavljaju vlažna područja uz Dunav
Svetski fond za prirodu (WWF) i Koka kola sistem danas su najavili novo sedmogodišnje partnerstvo za obnovu vlažnih i plavnih područja duž Dunava u Srbiji, Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Madjarskoj i Rumunij
Kako se navodi u saopštenju, projekat, ukupne vrednosti 4,4 miliona dolara, povećaće kapacitet reke za 12 miliona kubnih metara i obnovu više od 53 kvadratna kilometra vlažnih staništa (veličine 7.422 fudbalska terena) do 2020. godine.
U Srbiji će biti obnovljeni bara Štrbac i lokalitet Bestrement na području Specijalnog rezervata prirode "Gornje Podunavlje" uz Dunav.
Bestrement obuhvata nekadašnje plavno područje Dunava, ali je odsečen od rečnog toka zbog izgradnje nasipa i skoro je potpuno obrastao trskom i vrbama.
To područje deo je budućeg UNESCO Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, poznatog i kao "Evropski Amazon", koji se proteže od Austrije, preko Slovenije, Madjarske i Hrvatske do Srbije.
U prošlosti je ta oblast bila veoma bitna za razmnožavanje i migraciju 700 parova čaplji i drugih vrsta ptica, ali je izgubila funkciju usled sušenja i obrastanja vegatacijom.
Duž Dunava regulacijom rečnog vodotoka za potrebe rečne plovidbe, poljoprivrede, eksploatacije šljunka i izgradnje brana, u poslednjih 150 godina uništeno je 80 odsto prirodnih vlažnih područja, kao biološki najproduktivnijih staništa.
Posledice su smanjenje populacija riba, narušavanje staništa koja naseljavaju brojne vrste biljaka i životinja, pogoršanje kvaliteta voda, kao i smanjenje površina vlažnih staništa koje su prirodni rezervoari i značajno ublažavaju uticaj poplavnih voda.
Tokom sedmogodišnjeg perioda obnove, Koka kola sistem će podržati aktivnosti kojima će se ponovo uspostaviti veze izmedju nekadašnjih plavnih područja i poboljšati kapacitet za ublažavanje poplava, obnoviti vlažna staništa za najugroženije vrste i izgraditi ribljie staze na branama, te i omogućiti migracija riba.
Uticaj obnavljanja vlažnih staništa je značajan posebno kad se uzmu u obzir nedavne poplave sa razornim posledicama koje su mogle biti ublažene da su plavna područja uz reke bila u punom kapacitetu.
Preuzeto sa: beta
Šta mi radimo?
- Upravljanje procesima i investicijama
- Konsalting
- Ishodovanje dozvola
- Lobiranje
- Zakonska regulativa
- Startup preduzeća
Mailing lista
Rečnik


-
Konsultanske usluge
WBCG Konsalting nudi prilagođena konsalting rešenja Vašoj kompaniji za kompleksne izazove sa kojima se susrećete iz oblasti zastite zivotn...
-
Lobiranje
Lobiranje predstavlja veoma važan činilac efikasnog funkcionisanja celokupnog društveno političkog sistema jedne demokratske države.
-
Upravljanje projektima
Mislite da Vam treba pomoć pri upravljanju projektima u oblasti zastite životne sredine, infrastrukturne izgradnje ili obnovljivih izvora en...
Novosti
-
Koka kola i WWF obnavljaju vlažna područja uz Dunav
Svetski fond za prirodu (WWF) i Koka kola sistem danas su najavili novo sedmogodišnje partnerstvo za obnovu vlažnih...
-
Zašto morske životinje jedu zalutali plastični otpad?
Brojne životinje čiji su životi vezani za vodu se udave ili zapletu u otpad od plastike
-
Kvalitet vazduha u Kini opada i pored mera vlade
Kvalitet vazduha u Kini je dodatno opao od početka godine a najvažniji gradovi su imali manje dana sa dobrim vazduh...
-
U SAD struja iz obnovljivih izvora nadmašila proizvodnju nuklearnih centrala
Po prvi put u poslednjih nekoliko decenija, Sjedinjene Američke Države su marta i aprila više električne energije...
-
Kinezi će udisati vazduh punim plućima
Šumski gradovi i najveći prečišćivač vazduha
-
Unesko: Veliki koralni greben nije ugrožen
Komitet za svetsku baštinu Uneska je na sastanku u Krakovu ocenio da nema potrebe da se Veliki koralni greben stavi ...