Norveška, 2040. godina: „Zbogom“ mlaznim avionima na kraćim letovima
Svaki put kada se avion uzdigne s piste, uzdigne se i nivo ugljen-dioksida (CO2) u našoj atmosferi. Već smo pisali kako se procenjuje da je udeo avio-prevoznika u proizvodnji CO2 na globalnom nivou od 2 do 3 odsto, a očekuje se da će skokom potražnje za vazdušnim saobraćajem narednih godina taj udeo da se udvostruči. Zabrinuti stručnjaci kao najefikasniji način za smanjenje emisija ugljen-dioksida sugerišu – potpuno odustajanje od putovanja avionima.
Ipak, fosilna goriva koja su najveći krivci za zagađenje vazduha u avio-industriji imaju svoje eko-prijateljske alternative. Neke od njih su šećer i električni pogon. Kako bi smanjila negativan uticaj na životnu sredinu, Norveška ima ambiciozan plan. Dag-Falk Peters, izvršni direktor norveške kompanije, Avinor, nedavno je najavio da će do 2040. godine na svim letovima do sat i po vremena u njegovoj zemlji da budu korišteni električni avioni. Električni automobili čine više nego polovinu novog voznog parka stanovnika Norveške. I na autoputevima, zaokret ka električnom pogonu očekuje se iste godine kao i u avio-transportu.
Avioni na mlazno gorivo na pređenih 1,6 kilometara emituju oko 24 kilograma ugljen-dioksida. Norvežanima bi na put (čitajte: let) mogla da stane činjenica da baterije i dalje nisu dovoljno tehnološki razvijene da u potpunosti zamene trenutni, nebiološki pogon. Međutim, naučnik pri NASA-i, nezavisnoj američkoj agenciji za vazduhoplovstvo i istraživanja svemira, Šon Klark, predviđa da će se efikasnost baterija u narednom periodu značajno unaprediti. U prelaznom periodu, Avinor planira da koristi hibridne tehnologije i biogoriva.
Kao jedan od predvodnika u svetskoj „zelenoj“ revoluciji otklona od fosilnih goriva ka obnovljivim izvorima energije, Norveška bi, svojim najnovijim nastojanjima, mogla da posluži kao primer i za redukciju emisija štetnih gasova u avionskom saobraćaju. Ukoliko uspešno „elektrifikuje“ sve svoje letove za kratka putovanja, bila bi prva država koja je to postigla. Peters je rekao da će ostvarivanjem svog cilja postići da industrija aviona više ne bude uzročnik klimatskih promena, već sredstvo borbe protiv njih.
Preuzeto sa: Energetski portal
Šta mi radimo?
- Upravljanje procesima i investicijama
- Konsalting
- Ishodovanje dozvola
- Lobiranje
- Zakonska regulativa
- Startup preduzeća
Mailing lista
Rečnik


-
Konsultanske usluge
WBCG Konsalting nudi prilagođena konsalting rešenja Vašoj kompaniji za kompleksne izazove sa kojima se susrećete iz oblasti zastite zivotn...
-
Lobiranje
Lobiranje predstavlja veoma važan činilac efikasnog funkcionisanja celokupnog društveno političkog sistema jedne demokratske države.
-
Upravljanje projektima
Mislite da Vam treba pomoć pri upravljanju projektima u oblasti zastite životne sredine, infrastrukturne izgradnje ili obnovljivih izvora en...
Novosti
-
Ubijen poslednji leopard u Egiptu
Čobani su u decembru ubili poslednjeg leoparda u Egiptu na području Hajaleb, na jugoistoku zemlje, prenele su danas...
-
Unesko: Veliki koralni greben nije ugrožen
Komitet za svetsku baštinu Uneska je na sastanku u Krakovu ocenio da nema potrebe da se Veliki koralni greben stavi ...
-
Na srpskim deponijama "leži" 250 miliona evra
Godišnje se u Srbiji, prema pojedinim procenama, nakupi oko 54.000 tona opasnog otpada, a svega 2.500 tona odlaže s...
-
Klimatske promene i zagadjen vazduh najveće pretnje zdravlju
Klimatske promene i zagadjen vazduh dve su najveće opasnosti po javno zdravlje na području od Evrope do centralne A...
-
Meteorolozi se spremaju na najgore zbog promene klime
Više turbulencija u atmosferi, sve više ekstremeno hladnih, polarnih i vrelih talasa, džinovski talasi u okeanima ...
-
Vetroelektrana Fužine ekološki neprihatljiva
Vetroelektrana Fužine neprihatljiva je za okolinu i ekološku mrežu jer uzrokuje značajnu degradacija krajolika, o...